Кога можете да започнете да тренирате, ако имате диастаза


Когато раждането е минало, свикнали сме с новото бебешко ежедневие, болката от раждането отдавна е забравена и се чувстваме по-добре, започваме да се чудим дали вече можем да започнем да правим разни упражнения за влизате във форма. Все пак сме жени и суетата не ни е чужда J Такива като мен, които са се прибрали вкъщи след раждането с  все още „бременен“ корем, вероятно планират да правят ударна доза коремни преси (без значение дали преди раждането са правили преси или не), само и само, за да се сдобият с плосък корем. Преди раждането и аз правех различни видове коремни преси и честно казано това ми беше приятно. След раждането обаче се оказа, че именно коремните преси, които са масово считани за единственото решение за плосък и стегнат корем, могат да навредят и влошат състоянието на корема, ако имате диастаза. Вътрешният ми глас някак ме спираше от правенето на коремни преси. Странно е да се обясни, но дори когато вече се чувствах добре и имах разрешение от следящия ме акушер-гинеколог да започна правене на упражнения, аз не смеех да се захвана с каквато и да е физическа активност, различна от ежедневните дълги разходки с количката.  


Ако не знаете дали имате диастаза, можете да проверите ТУК.


Ако обаче знаете, че имате диастаза и искате да започнете да спортувате, е добре да си зададете няколко ключови въпроса. Няма значение към какъв спорт сте се насочили. Важно е да разберете дали той е безопасен за вас.

1. Можете ли да направите даденото упражнение с активен (стегнат) напречен коремен мускул (Transverse abdominis)?
Ако отговорът на този въпрос е НЕ, това означава, че не можете да изпълните това упражнение безопасно и ще трябва или да го измените, така че да успеете да го извършите безопасно, или да не го правите.

2. Усещате ли когато коремът Ви е стегнат (в контракция)?
Ако отговорът е НЕ, то трябва да забавите темпото и да поработите именно над това да се научите да използвате и стягате своя напречен коремен мускул съзнателно.

3. Можете  ли да издишате и стегнете своя TVA докато изпълнявате движение, например когато вдигате нещо тежко или детето си?
Отговорът на този въпрос трябва да е ДА.

4. Упражнението включва ли едновременно повдигане на двата крака от легнала позиция?
Ако отговорът е ДА, уверете се, че гърбът Ви е в неутрална позиция докато изпълнявате това движение, а коремната Ви преса е плоска – без да се получава изпъкване на корема. Ако това НЕ е възможно, опитайте да замените упражнението с такова, което ще е безопасно за диастазата, например да повдигате краката един по един, а не заедно. Сложете ръце върху корема си, за да следите дали се получава изпъкване.

5. Получава ли се изпъкване в средната  част на корема  Ви (плочките), докато правите даденото упражнение?
Ако отговорът е ДА, това означава, че ще трябва да видоизмените или избегнете това движение/упражнение. Ако можете да контролирате и спрете това изпъкване съзнателно, това е положителен знак.

6. Упражнението включва ли повдигане на раменете от легнала позиция – например коремна преса?
Ако отговорът е ДА, опитайте да замените това упражнение с такова, което ще е безопасно за Вашата диастаза.

7. Правене на мост
Правенето на мост или друго подобно разтягане е почти сигурно, че ще доведе до влошаване на диастазата. Причината е проста – няма как да направите това движение без да разширите и напрегнете гръдния си кош + горната част на корема, и същевременно няма как да сте стегнали и напречния коремен мускул (TVA). Отново е добре да промените това движение така че да е безопасно за диастазата Ви.


Именно това са и основните неща, за които трябва да внимавате и следите, когато извършвате каквито и да е движения и спорт (бягане, плуване, йога, танцуване, каране на колело и др.)


Ако статията Ви е била полезна, споделете я или напишете коментар <3


Коментари